Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławianki bronią się, przed kradzieżą torebek

Marta Gołębiowska
Magdalena Szumlas zawsze trzyma torebkę blisko siebie
Magdalena Szumlas zawsze trzyma torebkę blisko siebie Janusz Wójtowicz
Od początku roku we Wrocławiu policji zgłoszono już 350 kradzieży torebek, w tym 54 z nich ukradziono, używając wobec kobiet przemocy. W całym 2010 r. ukradziono w mieście 700 torebek, w tym 69 w wyniku czynnej napaści.

Agnieszka Radzikowska straciła torebkę w jednym z pubów przy Rynku. - Miałam tam 400 zł w gotówce, dokumenty i kosmetyki o wartości 150 zł - mówi kobieta. Torebkę znalazła chwilę później w męskiej toalecie. Niestety, pustą.

Wrocławianki nie są jednak zupełnie bezbronne. Coraz większą popularnością cieszą się kursy samoobrony dla pań. Ceny 20-godzinnych kursów zaczynają się już od 200 złotych. Na zajęcia przychodzą te, które boją się napaści lub były już kiedyś zaatakowane i chcą poczuć się bezpieczniej.

Nie brakuje też uczestniczek, dla których nauka elementów walki jest aktywnością fizyczną. Zamiast iść na aerobik, idą poćwiczyć ciosy i wykopy. Zajęcia zaczynają się rozgrzewką i kończą rozciąganiem mięśni.

Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji, radzi, jak uniknąć kradzieży torebki, a szczególnie komórki i portfela. - Panie nie powinny eksponować zawartości swoich torebek w miejscach publicznych, np. w sklepie przy kasie. Często złodzieje obserwują najpierw swoje ofiary i sprawdzają, czy warto je okraść - przestrzega Petrykowski. Dodaje, że kobieta idąca sama po zmroku powinna wybrać drogę oświetloną i uczęszczaną, nawet jeśli jest dłuższa. - Złodzieje unikają miejsc, gdzie mogą być zapamiętani - tłumaczy rzecznik. I podkreśla: kradzież należy od razu zgłosić policji.

Grzegorz Jagielski, instruktor samoobrony, ma bardziej stanowcze porady. Co zrobić w chwili, gdy sprawca wyrywa torebkę? - Kopnąć w krocze, w piszczel lub w rzepkę w kolanie - mówi. - Skuteczne jest też wbicie szpilki w śródstopie. Z taką raną nie da rady gonić ofiary i goi się bardzo długo - dodaje Jagielski. Tłumaczy, że w kursach samoobrony chodzi o wykształcenie odruchów obronnych tak, by kobieta umiała je zastosować w sytuacji zaskoczenia.

Zobacz także: Komunikacja miejska podczas Europejskiego Kongresu Kultury

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto