Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuka bez barier w Jeleniej Górze (ZDJĘCIA)

Alina Gierak, BN
Dolnośląski Przegląd SZTUKI BEZ BARIER - GALERION 2012 pod honorowym patronatem Radosława Mołonia, wicemarszałka województwa dolnośląskiego.

Przez kilka ubiegłych tygodni namawialiśmy Państwa do udziału w Pierwszym Dolnośląskim Przeglądzie Sztuki Bez Barier GaleriON 2012. Dziś prezentujemy jedną z czterech finałowych wystaw tego Przeglądu, którą zorganizowano w Galerii Grodzkiej w Jeleniej Górze. Na zdjęciach obok tylko kilka wybranych rysunków z tej właśnie wystawy.

Na Przegląd wpłynęły prace w następujących kategoriach:
- malarstwo, grafika, rysunek - 250,
- formy przestrzenne - 72,
- wiersze - 19,
- 7 prezentacji recytatorskich
- 25 wykonań muzycznych,
- 12 prezentacji tanecznych (przeważnie zespołowych).

Przypominamy, że w ramach Przeglądu GaleriON odbywają się cztery imprezy na Dolnym Śląsku (miejsca i terminy w ramce obok). Finałowa zaplanowana jest w Szczawnie--Zdroju, gdzie zostaną wybrani najlepsi twórcy z różnych dziedzin: recytujący wiersze, grający, malujący itp. Prace młodych artystów można również oglądać na stronie internetowej www.galerion.pl.

Pomysłodawcą i patronem honorowym cyklu wystaw jest wicemarszałek województwa dolnośląskiego Radosław Mołoń.
- Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie na terenie Dolnego Śląska - mówi wicemarszałek Mołoń.

- Wiedzieliśmy, że jest mnóstwo młodych, zdolnych ludzi, którzy nie mają możliwości prezentowania swojej twórczości: często z powodów technicznych, związanych z niepełnosprawnością. GaleriON ma im ułatwić artystyczny start. Szukamy autentycznych talentów, które mogą konkurować z osobami pełnosprawnymi. Wicemarszałek Mołoń podkreśla, że sztuka osób niepełnosprawnych często traktowana jest wyłącznie jak jedna z form rehabilitacji, i dlatego nie jest brana na poważnie. Tymczasem niektóre z zaprezentowanych prac są na wysokim poziomie artystycznym.

Ten poziom potwierdza też Beata Ignatowska ze Stowarzyszenia Integracyjnego Pentatonika, które jest jednym z organizatorów Przeglądu. - Niepełnosprawni często mają olbrzymi talent.Dlatego warto ich wyłonić, pokazać światu. Pokazać, że w niektórych dziedzinach potrafią więcej niż człowiek, który jest zdrowy.

W Galerii Grodzkiej w Jeleniej Górze, wśród prac zawodowych artystów z regionu, wiszą obrazki wykonane przez niepełnosprawnych twórców. I choć odbiegają warsztatem, wielkością i tematyką od twórczości uznanych malarzy i rzeźbiarzy, to poruszają świeżością spojrzenia, prostotą i wielką starannością wykonania. Prace te traktują o ochronie ziemi przed zanieczyszczeniami. Pokazują proste zasady ekologii, które są zrozumiałe dla wszystkich. - Widać, jak wiele pracy włożyli niepełnosprawni twórcy i jak bardzo przejęli się tematyką - ocenia obrazki Maria Głowacka, emerytka z Jeleniej Góry.

- Chcielibyśmy, aby wystawy mogły odbywać się co roku - mówi wicemarszałek Radosław Mołoń. - W kolejnych latach planujemy także organizowanie warsztatów twórczych.

Organizatorzy Przeglądu: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Stowarzyszenie Motyl na Rzecz Integracji i Aktywności Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z Wałbrzycha, Stowarzyszenie Cisi Pracownicy Krzyża z Głogowa, Stowarzyszenie Pentatonika z Jeleniej Góry oraz Fundacja Rosa z Wrocławia.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto