Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Srebrna Góra: Świat rzeczywisty jest o wiele mniejszy niż świat Fantazjady

Marta Ciesielska
W dniach 23-26 czerwca srebrnogórskie forty zaroiły się od elfów, krasnoludów i magicznych stworzeń. Ponad trzystu graczy przybyło na fort Vysoka Skała, aby wziąć udział w XVI Fantazjadzie.

Live Action Role Playing, czyli fabularne gry terenowe, cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Najczęściej ich akcja osadzona jest w wymyślonym, magicznym świecie. Jedną z większych tego typu imprez jest odbywająca się od 1994 roku Fantazjada, na której pojawiają się nie tylko fani fantastyki, ale także osoby, które do tej pory miały z nią niewiele wspólnego. Patrząc na rozmach, z jakim jest organizowana, trudno uwierzyć, że wszystko rozpoczęło się od niewielkiej, harcerskiej zabawy. Obecnie Stowarzyszenie „Fantazjada” pracuje nad realizacją projektu cały rok, a następujące po sobie edycje tworzą zwartą historię Znanego Świata. Stowarzyszenie tworzy grupa entuzjastów, której przewodniczy Grzegorz Grodzicki. Entuzjazm ten doskonale widać w sposobie, w jaki organizowana jest Fantazjada. Łatwo zauważyć, iż zarówno gracze, jak i Stowarzyszenie, wkładają w nią wiele serca. Wielu wraca tam co roku, dzięki czemu zarówno stroje, jak i pomysły na odgrywane postacie stają się coraz lepiej dopracowane.

W tym roku osoby uczestniczące w Fantazjadzie wcielały się przede wszystkim w rolę wojowników. Twierdza Vysoka Skała w Srebrnej Górze przeistoczyła się w Wolne Miasto Osternhook, gdzie ścierały się ze sobą kompanie najemne. Walka była bezpieczna. Odbywała się przy pomocy specjalnie stworzonych z otuliny broni, które organizatorzy sprawdzali przed grą. Pośród wojowników Kompanii Wikińskiej znalazł się Łukasz Białek, który objaśnił mi sposób funkcjonowania takiej grupy:

- Moimi zadaniami, jako wojownika kompanii najemnej, było bezwzględnie i lojalnie służyć dowódcy. Ufać, że jego osąd i rozkazy okażą się słuszne. W tym roku stawaliśmy do walki głównie w bezkrwawych manewrach z innymi kompaniami walcząc o prestiż i pieniądze.

Jednak poza wojskowymi, miasto roiło się od kolorowych i ciekawych osób odtwarzających życie codzienne w osadzie. Byli wśród nich między innymi: Królowa Pomidorów, tancerki brzucha z Emiratu (kraju wzorowanego na państwach Arabskich), żebracy, mieszczanie. Wszyscy dążyli do tego, aby stworzyć jak najbardziej zbliżony do realnego świat.

W dobrej zabawie nie przeszkodziły ani intensywne deszcze, ani brak bieżącej wody. Grze towarzyszyły liczne rozrywki integrujące ze sobą uczestników, między innymi Belletyn i Metal Warriors. Pierwsza z nich początek wzięła z tańców dawnych i konkursu przyśpiewki, w tym roku program poszerzono o konkursy takie, jak: rysunkowy i odgrywania scenek. Wszystko to sprzyja familiarnej atmosferze między graczami.

Tym, co przyciąga ludzi do Srebrnej Góry, jest nie tylko możliwość przeniesienia do rzeczywistego świata epickich scen z książek, filmów i gier, ale przede wszystkim szansa sprawdzenia swoich własnych umiejętności. LARP, jak sama nazwa wskazuje, jest warsztatem aktorskim. Do zabawy należy przygotowywać się z dużym wyprzedzeniem – uszyć strój, stworzyć historię postaci, poznać świat, w którym zostanie ona osadzona. Dodatkowo spędzenie czterech dni pod namiotem, pokonując dziennie nawet kilkanaście kilometrów między lokacjami, wymaga doskonałej kondycji i zdrowia. LARP jest dla wielu pretekstem do oderwania się od komputera. Dodatkową zaletą Fantazjady, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę graczy niepełnoletnich, jest 100% zakaz spożywania alkoholu.

Hasło, które przyświeca Fantazjadzie, czyli „Wyobraź to sobie...” oddaje główny cel imprezy – ma ona rozwijać wyobraźnię. Myślę, że nie trzeba tłumaczyć, jak ważne są takie wydarzenia w czasach, gdy coraz trudniej znaleźć ciekawe sposoby na spędzanie wolnego czasu. Poziom LARP-a w Srebrnej Górze z roku na rok się podwyższa, gracze coraz rzadziej pojawiają się tam w adidasach, coraz częściej z perfekcyjnie dopracowaną rolą. Tegoroczna edycja gry przekonała mnie, że Einstein miał sporo racji mówiąc, że „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabkowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto