Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region jeleniogórski: Przybędzie ponad 500 miejsc pracy

Mariusz Junik
Draexlmeier produkuje części do samochodów.  Po rozbudowie zatrudni około 300 osób
Draexlmeier produkuje części do samochodów. Po rozbudowie zatrudni około 300 osób dsw draexl miler
Nawet 100 osób zatrudni firma farmaceutyczna, która zamierza wybudować zakład w Jeleniej Górze. Na razie samorząd nie ujawnia jej nazwy. Najprawdopodobniej zakład powstanie w Cieplicach.

- Na początku roku straciłem pracę w Draexlmaierze i jeszcze nie znalazłem nowej. Złożyłem papiery do Zorki, ale nie wiadomo, czy tam się dostanę - mówi 45-letni Waldemar Kopacz z Jeleniej Góry. W podobnej sytuacji jest wiele osób w mieście. Z majowych danych Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że bez zatrudnienia pozostaje wciąż 4 tysiące osób. Część z nich ma jednak nadzieję na poprawę sytuacji, bowiem w mieście powstają właśnie cztery nowe zakłady pracy. Będą to pierwsze od prawie 10 lat nowo wybudowane hale produkcyjne.

- Powstają one na terenie podstrefy ekonomicznej - informuje prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.
Pierwszą postawił już producent mebli, firma Zorka z Cieplic. W nowym obiekcie będą powstawały meble dla koncernu IKEA. W tej chwili rozpoczyna się wyposażanie hali w maszyny. Rekrutacja wykwalifikowanych pracowników również się zaczęła. Firma zainwestuje ok. 35 mln zł i zatrudni setkę osób. Budowę nowej hali produkcyjnej rozpoczął także producent elementów plastikowych Jelenia Plast oraz wytwórca wyposażenia do luksusowych samochodów DWS Draexlmeier. Fundamenty zakładu wylał również producent systemów melioracyjnych stosowanych w budownictwie. W sumie pracę w tych nowych zakładach znajdzie ponad 500 pracowników.

- To dobra wiadomość głównie dla tych osób, które są fachowcami w swoich branżach, a jednak z różnych przyczyn straciły pracę - uważa Elżbieta Lemańska z Centrum Aktywności Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze. Z 4 tysięcy osób bez pracy tylko 600 dostaje zasiłek dla bezrobotnych. Daje to ponad 10-procentowe bezrobocie. Na Dolnym Śląsku tylko we Wrocławiu, Lubinie, Polkowicach i Legnicy jest lepiej.

- Region jeleniogórski nie ma przemysłu, więc o pracę tu trudniej - ocenia Janusz Kędracki z Jeleniej Góry, który wiosną został zwolniony z małej firmy przerabiającej papier.

Inni też budują
Bolesławiec: Na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bolesławcu 16 czerwca uruchomiono fabrykę Guardian Automotive Poland. Amerykańska firma produkuje dla branży motoryzacyjnej. Zatrudnia 160 osób. Przyjmie jeszcze co najmniej 40 kolejnych.
Żarów: Ruszyła budowa drugiej już fabryki japońskiego koncertu Bridgestone Diversified Products Poland, która będzie produkować folie solarne na rynek europejski. Pracę znajdzie 70 osób (60 pracowników zatrudnia już dziś).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto