Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Fiskus tworzy listę najwiekszych sprzedawców na Allegro

Marcin Rybak
Dzięki akcji kontrolowania internetowych sprzedawców fiskus zarobił w ubiegłym roku na Dolnym Śląsku 1,5 mln złotych
Dzięki akcji kontrolowania internetowych sprzedawców fiskus zarobił w ubiegłym roku na Dolnym Śląsku 1,5 mln złotych fot. Tomasz Hołod
Dolnośląski fiskus wziął się za ściganie nieuczciwych podatników, którzy wykorzystują popularny serwis aukcyjny Allegro. Powstaje właśnie lista największych sprzedawców z całego regionu, korzystających z tej witryny. Jest na niej już przeszło 2800 internautów.

Z tej liczby 1500 sprzedawców zostało już zidentyfikowanych. Urzędnicy znają ich nazwiska, adresy, nazwy firm i numery identyfikacji podatkowej. Teraz będą porównywać informacje o zawartych transakcjach z zeznaniami podatkowymi złożonymi w urzędach skarbowych. Jeśli coś się nie będzie zgadzać, rozpoczną kontrolę.

Z wyliczeń fiskusa wynika, że w ostatnich czterech latach 1500 zidentyfikowanych już dolnośląskich sprzedawców zawarło na Allegro transakcje warte w sumie 100 milionów złotych. Najwięksi z dolnośląskich allegrowiczów osiągali obroty przekraczające dwa mln zł rocznie. - Jeszcze kilka lat temu Allegro było traktowane jak raj podatkowy - mówi Zbigniew Wiliński z Dolnośląskiej Izby Skarbowej, szef specjalnej komórki zajmującej się tropieniem internetowych oszustów podatkowych. - Wielu osobom wydawało się, że pozostaną anonimowe, jeśli tylko skryją się za nickiem albo co jakiś czas ten nick będą zmieniać.

Jak mówi Wiliński, przepisy dają fiskusowi prawo do zbierania dowodów dotyczących handlu w sieci. Urzędnicy przeglądają więc internet w poszukiwaniu śladów, jakie zostawiają za sobą sprzedawcy. A jest ich - jak zapewnia nasz rozmówca z Izby Skarbowej - bardzo dużo.

- To jest jak biały wywiad. Na podstawie ogólnie dostępnych informacji ustalamy, kim jest sprzedawca, jaką ma firmę - opowiada. - Nigdzie się nie włamujemy. Nie stosujemy żadnych hackerskich metod. Po prostu wiemy, jak szukać - zapewnia Wiliński.
Zmiana nicków nic nie da. Urzędnicy, uzbrojeni w specjalny program Allekontrola, szybko wychwycą jednego sprzedawcę o kilku twarzach.

Dolnośląski fiskus ma już sukcesy na tym polu. Handlarz antykami nie opodatkował żadnej transakcji. A zarabiał rocznie około dwóch milionów złotych. Firma sprzedająca akcesoria samochodowe za 700 tysięcy złotych rocznie wykazywała w zeznaniach 10 proc. z tej kwoty.
Jak mówi Wiliński, jeszcze dwa lata temu 80 proc. internetowych sprzedawców nieprawidłowo rozliczało się z fiskusem. Teraz to 20-30 proc.

Potwierdza to Agnieszka Łyko, właścicielka wrocławskiego sklepu, który sprzedaje - m.in. za pośrednictwem Allegro - zabawki edukacyjne. - Jeszcze dwa lata temu zastanawialiśmy się, czy nie zrezygnować z Allegro. Było mnóstwo nie-uczciwej konkurencji. Ludzie sprzedawali towar na granicy opłacalności. Teraz tych cwaniaków jest coraz mniej - tłumaczy.

Patryk Tryzubiak, rzecznik Allegro, pochwala działanie skarbówki. - Każdy powinien płacić podatki. A jeśli tego nie robi, fiskus powinien się mu przyjrzeć niezależnie od tego, przez jaką witrynę handluje - podkreśla.

Jak użytkownicy portalu aukcyjnego powinni rozliczać się z fiskusem?
Jeśli ktoś ma firmę i sprzedaje przez internet, rozlicza się z fiskusem tak, jakby prowadził zwykły sklep czy hurtownię. Inaczej traktowani są ci, którzy sprzedają coś okazyjnie, nie prowadząc własnego biznesu. Jeśli przedmiot, który sprzedajemy, był naszą własnością dłużej niż pół roku, nie musimy pieniędzy z transakcji wliczać do zeznania podatkowego. Kupujący zaś - zawsze, gdy towar kupiony od osoby prywatnej kosztował ponad 1000 złotych - musi w urzędzie skarbowym wypełnić druk PCC-3 i zapłacić dwa procent podatku od czynności cywilnoprawnych.
Jeśli sprzedajemy towar, który mamy krócej niż pół roku, to cenę, jaką uzyskaliśmy, musimy wpisać do rocznego zeznania podatkowego.

Patryk Tryzubiak, rzecznik portalu Allegro.pl: - Jako Allegro.pl nie udzielamy porad podatkowych. Ale w naszej grupie są witryny pit.pl i bankier.pl. Na nich każdy internauta może znaleźć informacje na temat obowiązujących przepisów podatkowych - informuje.

Podyskutuj na naszej stronie:
Czy twoim zdaniem fiskus powinien walczyć z szarą strefą w internecie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto