18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie

Redakcja
Polskapresse
Będzie jeszcze trudniej o kredyt hipoteczny. Wzrastają wymagania, skracany jest okres spłaty, wycofywane są kredyty walutowe. To terapia na nadmierne zadłużanie się Polaków.

Znaczna część inwestycji mieszkaniowych w Polsce realizowanych jest w oparciu o pieniądze pochodzące z kredytów hipotecznych. W wielu przypadkach, mimo że dorośli członkowie rodziny pracują, nie wystarcza to na zakup własnego "M". Wiele jednak wskazuje, iż banki wprowadzają w życie plany zaostrzenia akcji kredytowej.

Czytaj także: Kredytowe ABC - wszystko, co powinieneś wiedzieć o kredycie i kupnie nieruchomości

Powody bankowego NIE

Mechanizm kredytowy jest prosty. Bank musi posiadać fizycznie środki, by je przekazać klientowi, a następie na odsetkach zarabiać przez wiele lat. Jednak, jak się wydaje, w bankach zaczyna brakować pieniędzy z powodu mniejszej liczby depozytów. Definitywnie skończyły się dość popularne lokaty antybelkowe, teraz banki muszą zwiększyć oprocentowanie, co oznacza dla nich straty. Kolejnym powodem braku środków są decyzje zarządów banków globalnych, które w Polsce mają jedynie swe przedstawicielstwa. Być może na skutek zapaści finansowej w strefie euro banki matki zaleciły bankom córkom intensywniejsze pozyskiwanie depozytów. O prawdziwości tej tezy mogą przekonywać przeważające w reklamach oferty lokat, a nie kredytów hipotecznych.

Drugim powodem odmowy mogą być skutki decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Zaleciła ona nie tylko większą ostrożność, ale też zaostrzyła kryteria dla potencjalnych kredytobiorców. Banki nie powinny udzielać kredytów hipotecznych w obcych walutach, lecz kierować się zasadą - w jakiej walucie zarabiasz, w takiej dostajesz kredyt. Ma to uchronić Polaków przed niebezpiecznymi wahaniami kursowymi, trudnymi do przewidzenia w okresie 5 lat, a co dopiero lat 20. Kredytu nie powinny też dostać osoby, które na jego obsługę wydawałyby więcej niż połowę dochodów. To jednak przy rosnących kosztach życia jest bardzo niebezpiecznym kryterium. I wreszcie ostatnie zalecenie - banki mają wyliczać zdolność kredytową na okres maksymalnie 25 lat, nawet jeżeli kredyt udzielany jest na lat 30.

Co zatem?

Pozostaje czekać i w tak zwanym międzyczasie starać się jak najwięcej zaoszczędzić, robiąc lokaty terminowe. Jak polityka banków odbije się na polskiej gospodarce, tego jeszcze nie wiadomo, jednak możemy być pewni, że taki kubeł zimnej wody znacznie ostudzi chęć Polaków do nadmiernego zadłużania się.

Można także skorzystać z innego rozwiązania - deweloperzy coraz częściej nawiązują współpracę z firmami wyspecjalizowanymi w doradztwie finansowym i mogą oferować swym klientom - przyszłym właścicielom budowanych mieszkań - finansowe wsparcie. Np. deweloper ATAL SA (buduje w Krakowie kilka kompleksów mieszkaniowych) podpisał umowę o współpracy z firmą doradczą Aspiro SA. Dzięki niej ATAL wprowadza innowacyjną promocję do swojej oferty - przez 18 miesięcy będzie opłacał marżę kredytu hipotecznego nowym klientom.

Zobacz też: Zamiast jednego kredytu można wziąć dwa

- Klientom, którzy zdecydują się na zakup mieszkania od ATALu i skorzystają z pomocy eksperta Aspiro przy uzyskaniu kredytu hipotecznego, przez 18 miesięcy będziemy opłacać bankową marżę. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko zmniejszyć koszty kredytu, ale też zapewni wsparcie przy jego uzyskaniu. Zwłaszcza że Aspiro współpracuje z ponad dwudziestoma bankami i zajmie się też wszystkimi formalnościami związanymi z zaciągnięciem kredytu - komentuje Mateusz Juroszek, wiceprezes ATAL SA.

Opr. Szym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto